Manteļskurstenis

kaut ko sīkāk par manteļskursteni,uzbūvi,kur var apskatīt

Plaanpraatinjsh      Google sniedz plašu informāciju ar visiem attēliem.:)

fokapirmais    1 Aizbrauc uz K. Ulmaņa piemiņas muzeju "Pikšas", tur irgan manteļskurstenis, gan ko redzēt, gan vienkārši skaisti.

joens    1 Guglī daudz informācijas, tikai varēja būt (nav bijusi tagad vajadzība lūkot), ka latviski tā patrūcīgi. Pilnīgi noteikti ir vāciski, ieskaitot zinātniskus pētījumus.

Personīgi savulaik manas omes māsas mājā tāds bija un tika praktiski lietots. Arī profesionālajās gaitās ik pa laikam trāpās kāds objekts ar šo konstrukciju.

esmucitta  1   Brīvdabas muzejā "Priedes krogā" var apskatīt tādu

fokapirmais    1 Nav jau tur nekā īpaša. Istaba 2.5-3m*2.5-3m, sienas pakāpeniski pāriet skurstenī. Manas vecajās mājas , manuprāt bija apmestas, redzētas arī neapmestas. Augšējā daļā iemurētas sijas ( metāla, vai koka ) ,kur piekārt gaļu kūpināšanai, telpas vidū ugunskura vieta. ja būvē no jauna un taisās izmantot pēc nozīmes, vēlams risināt jautājumu par āra gaisa pievadi teplai.
Manteļskurstenis parasti atrodas ēkas vidū, iziet korē. Nav siltuma avots, nav izmantojams kā apkures līdzeklis.
Konstrukcija masīva, prasa nopietnus pamatus. Vēlama inženiera konstruktora konsultācija, it sevišķi ja telpas lielumu palielina.

Plaanpraatinjsh    1 Manteļskurstenis ir pavards ar atklātu liesmu ēdienu gatavošanai, bet dūmi tiek izvadīti no telpas pa atklāto skursteņu eju.
Tie ir vieni no senākajām dūmvadu un reizē arī telpas apsildes sistēmām, kas pastāvēja jau kopš agrīnajiem viduslaikiem un bija ļoti izplatīta pavarda izbūve dzīvojamajās ēkās līdz pat XIX gadsimta vidum. Manteļskurstenis uzskatāms par pašu pirmo cilvēces mēģinājumu ierobežot uguni mūra konstrukcijās un izvadīt dūmus no mitekļa. Manteļskursteni lietoja arī gaļas žāvēšanai, ēdienu glabāšanai.
Agrīnajos viduslaikos tie bija visās pilīs un muižās. Tā kā lejas platība manteļskurstenim ir visai liela, līdz tam brīdim, kad uguns ir kārtīgi iedegusies, virtuves telpa ātri vien var piepildīties ar dūmiem. Vēlāk, pateicoties skursteņa augstumam un attiecīgi arī labajai velkmei, dūmu kļuva aizvien mazāk, taču vienlaikus skurstenī pagaisa arī liela daļa no siltuma. Gadu gaitā tie lēnām izzuda, jo nav ne ērtākais, ne arī ekonomiskākais ēkas apsildīšanas veids.(Google)

JurisK      Bornholmas salaa ir sabuuveetas tuuristu atrakcijai manteljskurstenjveidiigas konstrukcijas zem atklaatas debess, kur zhaaveet renjgjes. Muureejums diezgan iipatneejs, vismaz no aarpuses skatoties, izskataas ar krietni slaidaaki, nekaa pie mums vecajaas maajaas. Reiz Kurzemee vecaa maajaa redzeeju manteljskursteni, kura izvads - pats skurstenis beeninjos bija sliips, nezinu ar kaadu noluuku. Un kaa vinjsh tureejaas! Sliipums bija kaadi 20 graadi, ne vairaak, no griidas meerot. Pats mantelis kaa papildus telpa blakus virtuves vietai eekas viduu, tas sliipais skurstenis pa beeninjiem laikam savienojaas ar otru skursteni maajas vienaa galaa.

kokote      Ja esi Rīgā ieej Mencendorfa namā, tur ir speciālisti(vismaz kontakti) viņi ļoti lepojas ar savu mateļskursteņa virtuvi, kur vēl šodien var gatavot
http://www.mencendorfanams.com/
Arī Brīvdabas muzejā (neatceros vairs kurā sētā) ir tas manteļskurstenis un tur (administrācijas ēkā) ir arī amata zinātāji, kas pēta tieši senās būvniecības tradīcijas, ja atradīsi kopīgu valodu- stundām stāstīs un rādīs :) :) :)

NARINJA      ..un kas tieshi interesee? Man ir manteljskurstenis ar visu maizes krasni;)

Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010